PharmDr. Ondřej Žák je mladý, empatický lékárník se srdíčkem na pravém místě. Narodil se ve znamení Vah v roce 1993 a devadesát trojka je také jeho nejoblíbenějším číslem, které mu vždy přináší štěstí. Věnuje se sportu, turistice a historii. Nyní studuje kombinované doktorské studium, kde se zabývá zkoumáním historických pramenů a vývoji lékárenství na Ostravsku v období socialismu. Po absolvování Farmaceutické fakulty nastoupil do společnosti Sanovia provozující virtuální řetězec Moje lékárna, kde vykonává pozici tzv. hoopera neboli létajícího lékárníka. Jeho mateřskou lékárnou je SANO Rychvald. Současně zastává pozici personálního manažera. Je ostravským patriotem a říká: „Narodil jsem se v Ostravě, žiju zde a chtěl bych zde žít po celý svůj život“.
celý článekPotom, co jsme byli několik měsíců raději schovaní v teple domova, se začíná zase oteplovat a trávíme čím dál více času venku. Pobyt a pohyb v přírodě s naším zdravím dokáže udělat zázraky. Je však potřeba být opatrný, ať nám ho nezkazí spáleniny od sluníčka, neodbytný hmyz nebo otravná alergie.
celý článekKardiovaskulární onemocnění představují choroby srdce a cév. Patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých státech. V České republice podlehne srdečně-cévním chorobám každý druhý člověk. Rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění dělíme na neovlivnitelné (věk, pohlaví, genetika, osobní anamnéza) a ovlivnitelné (fyzická aktivita, životní styl, obezita, kouření). Kardiovaskulární rehabilitace představuje jednu z možností, jak můžeme onemocnění srdce a cév ovlivnit. Jedná se o komplexní proces rehabilitační péče, která pomáhá u nemocných se srdečními chorobami s udržováním jejich optimálního fyzického, psychického, sociálního, pracovního a emočního stavu. Přístup k jednotlivým pacientům je vždy individuální a všestranný, jelikož nezahrnuje pouze fyzickou aktivitu, ale součástí péče je i dodržování zásad sekundární prevence a zdravého životního stylu.
celý článekMáme před sebou důležitou společenskou událost, prezentaci na mítinku, první rande, naplánované focení u fotografa nebo přijímací pohovor do nového zaměstnání. Ale ouha! Najednou nás začne svědit ret, nahoře i dole na ústech, a ještě také kůže níže u brady. Postupně na těchto místech začínají nabíhat vodnaté puchýřky a zanedlouho máme na tváři plno nevzhledných a odpudivých boláků…. Velmi nekomfortní situace, kterou sice možná každý, kdo se s námi setká, pochopí…. Nicméně v každém případě nás dovede pěkně rozhodit. Proč proboha právě nyní a ne někdy jindy??
celý článek
Beta-karoten, který patří do skupiny karotenoidů, funguje v lidském těle jako antioxidant a jako prekurzor vitaminu A. Antioxidanty obecně jsou důležité v boji proti volným radikálům, které poškozují tkáně, zhoršují chronická onemocnění a mohou poškodit DNA buněk, což může vést i k onkologickým onemocněním.
„Poznej sám sebe, jen tak můžeš vidět rozdíl.“ Včasná diagnostika může udržet a prodloužit vaše zdraví.
Pokud chceme dojít úspěšně a bez nehod do cíle, potřebujeme pro správnou orientaci mapu. Zdravotní sestry Michaela Přikrylová a Petra Absolonová mají ze své praxe mnoho informací, zkušeností a znalostí, které mohou pomoci najít správnou cestu k udržení zdraví, a proto založily projekt M&P&. V rozhovoru se dovíte nejen to, jak se projevují nejčastější nádorová onemocnění u nás a jak jim lze předcházet, ale také, zda je kolonoskopie strašákem mezi pacienty oprávněně.
celý článekTěšit se můžete na celodenní program pro celou rodinu včetně těch nejmenších. Na své si přijdou nejen milovníci zdravého životního stylu, ale i dobré hudby. Akce je zaměřena na prevenci nemocí.
Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do ukázek cvičení, přednášek, konzultací s odborníky, poradny o zdravé stravě a dalších připravených aktivit. Akce se zúčastní také zdravotní pojišťovny s jejich preventivními programy.
Vstupné je ZDARMA.
celý článekHlavním posláním všech andělů strážných je pomáhat lidem a ochraňovat je. Většina lidí věří, že existují, i když je nemohou vidět. My ale jednoho opravdu známe a rádi bychom vám ho představili.
celý článekTěhotenství a mateřství patří mezi nejkrásnější období plné očekávání a neopakovatelných okamžiků v životě ženy. Současně je to doba velkých tělesných, psychických a hormonálních změn nastávající maminky, která vstupuje do nové životní role.
Pro všechny nastávající maminky a jejich partnery je určen jedinečný festival TěhuDay s programem zaměřeným na osvětu, zprostředkování moderních poznatků a přístupů z oblasti gynekologie, porodnictví a podporu zdravého životního stylu nejenom v období těhotenství.
Zakladatelka a organizátorka projektu TěhuDay, paní Gabriela Kotová, vzpomíná na začátky festivalu, přibližuje jeho cíle a program, na který se můžou návštěvníci letos těšit.
Co jsou osobní údaje ve zdravotnictví, komu může lékař sdělit informace o vašem zdravotním stavu či kdo může nahlížet do vaší zdravotní dokumentace a zda lze tento okruh lidí omezit jsou hlavní otázky článku připraveného ve spolupráci s poradenským portálem Neztratit se ve stáří. Dále rozebereme otázky, kdy je k péči o zdraví nutný váš souhlas a za jakých podmínek můžete být hospitalizováni bez vyjádření souhlasu.
celý článekKardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Bohužel se zdá, že vlivem epidemie COVID-19 úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění po mnoha letech opět stoupá, a to i přes rozvoj v oblasti diagnostických a léčebných postupů.
celý článekŽenské hormony důležité pro těhotenské a ovulační testy
Estrogeny hrají též důležitou roli v obnově a růstu děložní sliznice.
Ke konci folikulární fáze začíná hrát svou roli i LH. Pomáhá dozrání Graafova folikulu a přibližně 14. den cyklu účinkem LH proběhne ovulace. Graafův folikul praská a vajíčko je uvolněno do břišní dutiny. Následně se dostane vejcovodem až do samotné dělohy. Principem ovulačních testů je změna hladiny LH.
Na principu zvýšené hladiny hCG je založena detekce těhotenských testů.
celý článekVylučovací systém je tvořen ledvinami a močovými cestami. Hlavním úkolem je vylučování odpadních látek (exkrece) a udržování přiměřeného obsahu vody a iontů v organismu (tzv. homeostáza). Močové cesty se dělí na horní (ledvinná pánvička, kalich a močovod) a dolní (močový měchýř a močová trubice).
Zánět močových cest je nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře (cystitida), močové trubice (uretritida) nebo močových cest. Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, který nepřináší větší problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny (pyelonefritida).
celý článek